Подільська міська територіальна громада
Одеська область, Подільський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

 4 березня – Всесвітній день боротьби з ожирінням

Дата: 04.03.2024 08:00
Кількість переглядів: 31

Фото без описуЗ  ініціативи Всесвітньої федерації ожиріння, що має офіційні відносини з ВООЗ, починаючи з 2015р. щорічно проводять Всесвітній день боротьби з ожиріннямМета Дня – стимулювати та підтримувати заходи, що допоможуть людям досягти та утримувати здорову вагу та скасувати світову кризу ожиріння.

Ожиріння визначається ВООЗ як «ненормальне або надмірне накопичення жиру, яке становить небезпеку для здоров’я». Існують різні засоби, за допомогою яких можна виміряти ожиріння, але найбільш широко використовуваним методом вимірювання та виявлення ожиріння є індекс маси тіла (далі – ІМТ) – показник, який можна обрахувати розділивши вагу людини у кілограмах на зведений у квадрат зріст людини в метрах. На думку вчених ІМТ здорової людини повинен знаходитися у межах 18,5-24,99 кг/м(оптимальний діапазон – 21-23 кг/м2). Вважається, що людина має зайву вагу (зокрема ожиріння), якщо за рахунок жирових відкладень її ІМТ рівняється або перевищує 25 кг/м2.

Все більш урбанізований та оцифрований світ пропонує менше можливостей для фізичної активності дітей завдяки здоровій грі. Зайва вага, що розвивається у дитини внаслідок малорухливого способу життя, ще більше знижує її можливості брати участь у групових фізичних заняттях, що призводить з часом до ожиріння.

Слід зазначити, що колись надмірна вага та ожиріння вважалися проблемою країн з високим рівнем доходу, зараз, навпаки, – зростають у країнах з низьким та середнім рівнями доходу, особливо у містах.

Основною причиною ожиріння та зайвої ваги вчені вважають енергетичний дисбаланс між споживаними та витраченими калоріями. На думку експертів ВООЗ для профілактики розвитку зайвої ваги кожна людина може:

  • обмежити споживання жирної та солодкої їжі (у т.ч. для дітей);
  • збільшити споживання фруктів та овочів, а також бобових, цільнозернових та горіхів;
  • знизити вміст жиру, цукру та солі в приготовлених продуктах (у т.ч. для дітей);
  • займайтеся регулярними фізичними навантаженнями (діти – 60 хв на день; дорослі – 150 хв на тиждень).
  • Їжу рекомендується приймати 4-5 разів в день малими порціями. При цьому більшу частину харчових продуктів слід споживати в першій половині дня. Проміжки між прийомами їжі не повинні перевищувати 4 години. Вечеряти необхідно не пізніше ніж за 3 години до сну.

Слід зазначити, що ВООЗ визнала ожиріння найсерйознішим хронічним захворюванням. Ожиріння – головний фактор ризику провідних світових причин поганого самопочуття та ранньої смерті, розвитку серцево-судинних захворювань (особливо гіпертонії, хвороб серця, інсульту), порушень опорно-рухового апарату (особливо остеоартриту), астмицукрового діабету ІІ-го типусиндрому обструктивного апное снупорушень метаболізмугормональних розладів, а також підвищує ризик виникнення деяких видів раку (у т.ч. ендометрію, молочної залози, яєчників, простати, печінки, жовчного міхура, нирок, товстої кишки). Дитяче ожиріння підвищує шанси на ожиріння, передчасну смерть та втрату працездатності в зрілому віці. Окрім того, у дітей з ожирінням виникають труднощі з диханнямпідвищений ризик переломівгіпертоніїранні маркери серцево-судинних захворюваньрезистентність до інсуліну та психологічні наслідкиЩороку внаслідок надмірної ваги або ожиріння помирають щонайменше 2,8 млн. людей.

За оцінками ВООЗ, якщо нічого не міняти, то , до 2025р. зайву вагу або ожиріння матимуть вже 2,7 млрд. дорослих та 268 млн.дітей шкільного віку.

Ваше майбутнє та майбутнє Ваших близьких у Ваших руках. Пам’ятайте про це, плануючи кожен свій день: виділяйте час на активний відпочинок та фізичні вправи (прогулянки на свіжому повітрі, біг, зарядку, йогу); під час покупок харчових продуктів у магазинах, на ринках віддавайте перевагу корисній та здоровій їжі і т.і. Пояснюйте своїм дітям свій вибір, привчайте їх цінувати здоров’я.

  

 

  Подільський РВП ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактик хвороб».

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора