Подільська міська територіальна громада
Одеська область, Подільський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Інформує Подільський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України". Ботулізм та його профілактика.

Дата: 08.06.2023 09:49
Кількість переглядів: 66

БОТУЛІЗМ ТА  ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

Фото без описуУлюблений сезон цієї небезпечної хвороби  літо-осінь, коли господині активно займаються консервацією продуктів.   Саме консерви – овочеві, фруктові, грибні, м’ясні, рибні стають основною причиною захворювання. А також споживання копченостей, в’яленої та сушеної риби, особливо приготовлених у домашніх умовах з порушенням гігієни, та продукція, упакована під вакуумом.
Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне  захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікробом групи клостридій.
Збудник  Clostridium botulіnum  постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин, гинуть при температурі 1200 С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут –ботулотоксин. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями.
Характерно, що спори клостридій знаходяться в зараженому продукті  нерівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну  і ту же копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки продукту, в яких були спори збудника  та  ботулінічний токсин.
Загальноприйняті в домашніх умовах способи обробки харчових продуктів, такі як консервування в банках, копчення, маринування, соління та інші,  не приводять до знищення збудників ботулізму і їх спор і при тривалому збереженні в цих продуктах може утворитися токсин.
Токсин  клостридій – ботулотоксин , починає вироблятися тільки без доступу кисню.
В створених умовах, де відсутній кисень, наприклад, в герметично закритих консервованих овочах, фруктах і грибах, які були погано промиті і оброблені термічно або непатраній рибі , мікроби ботулізму проростають і виробляють токсин. Саме такі умови створюються при домашньому консервуванні м’яса, риби, птиці, грибів та приготуванні соленої, копченої риби, м’яса  птиці.
Слід пам’ятати: інфіковані ботулізмом харчові продукти не змінюють своїх зовнішніх ознак. Виняток — консерви, у разі інфікування Clostridium botulinum  бувають здуті : бомбажні.

Симптоми ботулізму:

  • порушення зору- ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, опущені повіки;
  • сильно виражена сухість у роті; - важко говорити(голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м'язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травневої системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень),а потім стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп); - виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання.
  • хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі, сильний головний біль, безсоння, підвищення температури тіла.
  • у важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що і є причиною смерті при ботулізмі.

З метою попередження випадків захворювання краще завжди дотримуватись профілактичних заходів щодо виникнення ботулізму:      

  • насамперед, це суворе дотримання основних санітарно-гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини;
  •  ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;
  • не їсти консерви ,якщо банка  бомбажна  або при підозрі на їх недоброякісність;
  • не купувати копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
  • купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть  в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;
  • вживати грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення,  так як технологія та рецептура їх приготування розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;
  • необхідно ретельно очищати і промивати продукти проточною водою, швидко і ретельно видаляти кишки при післязабійному розчленуванні туші, чистити рибу негайно після вилову, для консервування використовувати лише свіжі, доброякісні продукти;
  • необхідно суворо дотримуватись рекомендованих правил обробки банок  та теплової обробки продуктів. Домашні консерви потрібно зберігати   в холодильнику, в прохолодному місці і бажано короткий термін.

Оскільки ботулізм важке захворювання, що викликає незворотні наслідки  і може призвести до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично  не рекомендується.

Будьте обережні!
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких. Прислухайтесь до вищевказаних порад.

                       


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора