ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ: ПРОФІЛАКТИКА

Дата: 17.10.2022 16:37

ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ: ПРОФІЛАКТИКА

За інформацією, яка надійшла від ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», у поточному році в Одеській області зареєстровано (у період з 24 вересня по 6 жовтня) 5 випадків (осередків) отруєнь грибами постраждалими особами, з них 2 дітей. Тож, як не отруїтися грибами:Фото без опису

• Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються за наявності дозвільної документації;
  • Не купуйте гриби на стихійних ринках;
  • Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими;
  • Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними;
  • Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають у себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали;
  • Не збирайте гриби у посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів;
  • Ніколи не куштуйте сирі гриби;
  • Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумніви слід викинути;
  • Готуйте гриби протягом першої доби після збирання;
  • Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин;
  • Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Абсолютно протипоказане споживання грибів для дітей до 12 років, жінкам у період вагітності та грудного вигодовування, людям похилого віку.

Симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами можуть проявлятися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є нудота, блювання, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), поява галюцинацій та марення. Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів – негайно викликайте лікаря!

Перша допомога при отруєнні грибами

Найголовніше – терміново телефонуйте «103». Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля – 0,5 г/кг маси тіла). До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся «перечекати» - це може бути смертельно небезпечно!