Подільська міська територіальна громада
Одеська область, Подільський район
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Право на відпустку при народженні дитини

Дата: 23.11.2021 08:55
Кількість переглядів: 235

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» від 15 квітня                              2021 року право на відпустку при народженні дитини надано батьку, діду, бабі або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

 

Відповідно до статті 73-3 Кодексу Законів про працю України та статті 19-1 Закону України «Про відпустки», одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини таким працівникам:

1) чоловіку, дружина якого народила дитину;

2) батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

3) бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відпустка при народженні дитини надається лише одній і вказаних осіб.

 

Порядком надання відпустки при народженні дитини, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 року 693 (далі – Порядок), визначено механізм та умови надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини.

Згідно з пунктом 4 Порядку, відпустка при народженні дитини надається лише одній з осіб, які мають на неї право, одноразово, що визначається працівником у письмовій заяві, але не більше 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня народження дитини. Відпустка повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини.

Чоловік, дружина якого народила дитину, під час подання заяви про надання відпустки повинен пред'явити документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб.

Батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, під час подання заяви про надання відпустки повинен пред'явити документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини, довідку про реєстрацію місця проживання.

 

Баба, дід або інший повнолітній родич дитини (відповідно до Порядку – повнолітній рідний брат або сестра), батько якої є одиноким, під час подання заяви про надання відпустки повинні пред'явити документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини, а також заяву одинокого батька, в якій засвідчується невикористання ним такої відпустки та зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною.

Для підтвердження статусу «одинокого батька» такі особи також додають свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав, визнання безвісно відсутньою чи оголошення померлою.

 

Баба, дід або інший повнолітній родич дитини (відповідно до Порядку – повнолітній рідний брат або сестра), мати якої є одинокою, під час подання заяви про надання відпустки повинні пред'явити документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини, а також заяву одинокої матері, в якій зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною.

Для підтвердження статусу «одинокої матері» такі особи також додають копію витягу з Реєстру про державну реєстрацію народження дитини чи довідки про народження із зазначенням відомостей про батька дитини відповідно до статті 135 Сімейного кодексу або свідоцтво про смерть батька дитини чи рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим.

 

Якщо працівник протягом трьох місяців з дня народження дитини був звільнений та працевлаштований на інше підприємство (в установу, організацію) чи до фізичної особи, яка використовує найману працю, до заяви про надання відпустки він повинен додати також довідку про її невикористання на попередньому місці роботи.

 

У разі народження двох і більше дітей від однієї вагітності тривалість відпустки не збільшується.

 

Відпустка не підлягає грошовій компенсації та поділу на частини.

 

Граничний строк виплати заробітної плати працівникам за час відпустки не може перевищувати трьох днів з дня її початку.

 

 

 

Заступник начальника управління

начальник відділу муніципальних ініціатив,

інвестицій та приватизації                                                                            Ірина РАДКОВСЬКА

 

Ірина Жосан (04862) 40170


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора