Подільська міська територіальна громада
Одеська область, Подільський район
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Що роботодавець повинен знати про призначення працівника на нічну роботу

Дата: 13.08.2021 08:02
Кількість переглядів: 38

 

Який час, згідно із законодавством, вважається нічним?

 

Питання тривалості, режиму і порядку обліку робочого часу регулюються Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП). Нічним вважається час з 22 години вечора до 6 години ранку.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Стаття 54 КЗпП передбачає, що за умов роботи у нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину.

Це правило не поширюється на працівників для яких уже передбачено скорочення робочого часу, а саме - для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, - не більш як 36 годин на тиждень та для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Тривалість роботи також нe скорочується, якщо робітник прийнятий для роботи лишe у нічний час.

Тривалість нічної роботи може прирівнюватись до денної у таких випадках:

- коли цe необхідно за умовами виpобництва, зoкрема, в безперервних виробництвах;

- на змінних роботах пpи шестиденному робочому тижнi з oдним вихідним днем.

 

Як оплачується робота у нічний час?

 

Робота у нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (стаття 108 КЗпП).

Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я, за роботу в нічний та надурочний час, роз'їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (статті 3-1 Закону України "Про оплату праці").

 

Кого забороняється залучати до роботи у нічний час?

 

Згідно зі статтею 55 КЗпП до роботи у нічний час забороняється залучати:

- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років ( стаття 176);

- осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття 192);

- працівників інших категорій, передбачених законодавством, зокрема, батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.

Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Зазначені обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім'ї.

До роботи у нічний час, за деяких умов, можливо залучати такі категорії працівників:

1) осіб з інвалідністю - лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям;

2) осіб похилого віку - тільки за їх згодою та за умови, що це дозволяється їм за станом здоров'я.

 

 

 

 

 

 

Начальник управління                                                                                     Алла ОМЕЛЬЧУК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора