Що потрібно знати про сальмонельоз

Дата: 04.08.2021 14:58

Фото без опису

Подільське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, повідомляє про погіршення епідситуації щодо захворювання на сальмонельоз. Так на території м. Подільськ та району з початку 2021 рік зареєстровано 9 випадків сальмонельозу, в тому числі, один спалах із 8 випадками (сімейне вогнище).

Сальмонельоз – це інфекційне захворювання, яке викликає бактерія роду Salmonella. Серед бактеріальних кишкових інфекцій сальмонельоз стоїть на першому місці. Це зооноз із фекально-оральним механізмом передачі, характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму.

Джерело збудника інфекції - тварини (велика рогата худоба, свині, вівці, коні, свійська водоплавна птиця, кури, рептилії, коти, собаки, домашні гризуни), хворі на сальмонельоз люди або здорові бактеріоносії. При цьому носійство може тривати від кількох днів до кількох років. Людина в підтримці циркуляції сальмонел в природі значно поступається тваринам.

Сальмонели надзвичайно стійкі в зовнішньому середовищі, вони довго зберігаються і продовжують активно розмножуватися в м'ясних або молочних продуктах. До прикладу, у воді відкритих водоймищ та питній воді зберігаються до 11-120 днів, у морській - 15-27 днів, у грунті - до 9 міс., у м'ясі та яйцях — до 7 міс., у заморожених продуктах, висушених фекаліях — до 2 років, у кімнатному пилу - до 3 міс., у кормах тварин — до 1,5 року. Нерідко сальмонелу можна виявити в м'ясних салатах, м'ясному фарші, яйцях, ковбасах, заливних стравах, а також у фруктах, ягодах і овочах.

Механізм передавання інфекції — фекально-оральний. Зараження відбувається аліментарним, водним і побутовим шляхами. Механічно переносити сальмонел на кінчиках лапок здатні мухи, таргани. Забруднення м'яса сальмонелами може відбуватися ще за життя тварини чи під час і безпосередньо після забою, на етапах зберігання, транспортування, кулінарної обробки і реалізації. Дуже небезпечні гусячі та качині яйця, які можуть бути інфіковані як при формуванні в яйцеводах птахів, так і через шкаралупу.

Останнім часом інфікування відбувається здебільшого через недостатньо термічно оброблені яйця та куряче м'ясо.

Сальмонельоз має літньо-осінню сезонність, що пов’язано з активацією в цей період механізму передавання бактерій.

Інкубаційний період коливається від 6 годин до 2-3 діб. Хвороба може перебігати в легкій формі, хоча дорослі переносять важче, ніж діти. Проте, в деяких випадках, пов'язане з хворобою зневоднення може становити загрозу для життя.

Симптоми сальмонельозу: підвищення температури, головний біль, слабкість, нездужання, біль в животі, нудота, блювання, діарея.

З метою профілактики сальмонельозу та інших гострих кишкових інфекцій рекомендується дотримуватись основних правил:

• мити руки перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування туалету;
  • ретельно мити всі поверхні та кухонне приладдя, що використовується під час приготування їжі;
  • не допускати у приміщення, особливо, де зберігаються продукти, залітання мух;
  • використовувати окремий інвентар для обробки сировини та готових страв, після обробки сирого м? яса необхідно обробний інвентар обдати окропом. Ці дошки і ножі не повинні використовуватися для різання хліба, варених овочів, ковбаси, сиру і інших продуктів;
  • не купувати на стихійних ринках молочну, м’ясну продукцію та яйця, а також звертати увагу на температурний режим зберігання продукції в торгівельній мережі;
  • купуючи будь-які харчові продукти завжди перевіряти термін придатності та дотримуватись термінів споживання;
  • придбане на ринках молоко потрібно кип’ятити, яйця перед приготуванням обов’язково мити у розчині соди (не можна в холодильник класти брудні яйця);
  • не споживати продукти сумнівної якості;
  • ретельно мити овочі та фрукти проточною водою;
  • дотримуватись технології приготування страв, особливо термічної обробки м’ясних, кулінарних виробів та яєць (не їжте гоголь-моголь – і не пийте сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин, в разі необхідності використання сирого яйця, слід ретельно помити з милом);
  • продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, салати, до складу яких входять яйця, молочні продукти тощо) зберігати в холодильнику при температурі не вище +4°С, дотримуватись встановлених гарантованих термінів зберігання;
  • дуже важливо дотримуватись товарного сусідства в холодильнику: зберігати сиру продукцію окремо від готової;
  • використовувати для пиття та приготування їжі тільки безпечну воду;
  • під час купання у відкритих водоймах (річка, озеро) намагатися не ковтати воду.

Тож дотримуйтесь правил, і будьте здорові!

Начальник відділу держнагляду

за дотриманням санітарного законодавства